Izbori

Desetogodišnjica odbrane od nabujale Save

SREMSKA MITROVICA – Rekordan nivo reke Save registrovan je pre jedne decenije u neposrednoj blizini samog centra našeg grada. Predstavnici izborne liste okupljene oko lokalnog SNS, na čelu sa Branislavom Nedimovićem, tadašnjim komadantom gradskog Štaba za vanredne situacije, obeležili su deset godina od uspešne odbrane grada od nabujale reke.

Istorijski maksimum vodostaja reke Save na današnji dan pre deset godina, bio je pretnja po grad i ljude. Sava je pretila da se izlije, dostigavši svoj najviši vodostaj od 863 centmetra, ali su grad i njegovi stanovnici uspešno odbranjeni. Desetogodišnjica odbrane obeležena jesimboličnim slaganjem džakova sa peskom na gradskom keju.

„Ta godina bila je teška, slušali smo Slavka Dubljevića, Ljubu Jakšića i ostale inženjere Voda Vojvodine, oni su nam pomogli da odbranimo naš grad. Uspeli smo da se izborimo i naučimo veliku lekciju, da gledamo, slušamo i budemo oprezni, uvek nešto može da se desi. Ovo iskustvo jasno pokazuje da je važno osloniti se na stručnjake i saslušati njihove savete. Lično sam bio svedok teških odluka koje je trebalo doneti u tim trenucima, morate preuzeti odgovornost i uhvatiti se u koštac sa izazovima, ma koliko oni bili teški. Pre deset godina smo se borili na ovom nasipu, zajedno sa par hiljada Mitrovčana koji su želili dobro Mitrovici. Ta borba je bila neverovatna, trajala je dva dana. Ovi paneli za odbranu od visokih voda rezultat su saradnje Ministarstva poljoprivrede i vodoprivrede i Svetske Banke, koja je omogućila da se Mitrovica na ovaj način efikasno brani i da se spreči evakuacija 8000 ljudi tokom poplava.” naveo je Nedimović  

„Planiramo ukoliko pobedimo na izborima 2. juna da montažno – demontažnim panelima opremimo i Mačvansku Mitrovicu. Moramo da razgovaramo sa našim sugrađanima, direktorima škola, nastavnicima, da obučimo ljude i decu, da budemo spremni na sve ukoliko se ovakva opasnost pojavi nekada. Slava svima onima koji nisu među nama i koji su pomogli da odbranimo naš grad,” rekao je Branislav Nedimović, kandidat za gradonačelnika koalicije okupljene oko lokalnog SNS i komadant gradskog Štab za vanredne situacije 2014. godine.

Naš grad, sada poseduje najsavremeniji i najsigurniji vid odbrane od visokih voda, mobilne panele koji mogu da budu postaviljeni za samo četiri sata. Danas su bili simbolično monitrani, a kako su visoki od 1,2 do 1,8 metara u odnosu na sadašnje kote keja, štite grad od hiljadugodišnjih voda.

Nakon simboličnog obeležavanja decenije od tih događaja, položen je venac na tablu u čast Slavka Dubljevića na šetalištu koje danas nosi njegovo ime, kao i u znak sećanja na hrabre i nesebične napore ljudi koji su se borili protiv nabujale vode.

Sremska Mitrovica živi 

Najava događaja

16jun08:0017:00Besplatni preventivni pregledi za sve građane

red voznje autobuska Red voznje zeleznica

Kurs Evra

ValutaKupovniSrednjiProdajni
116.7290117.0802117.4314