Vesti

Početak nautičke sezone

SREMSKA MITROVICA – Zvaničan početak nautičke sezone u našem gradu obeležen je uplovljavanjem kruzera „Viktor Igo” sa oko 100 putnika iz Švajcarske i Norveške. Turistima je upriličen svečani doček i prigodan prateći program u mitrovačkoj marini, u prisustvu predstavnika Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Agencije za upravljanje lukama, gradonačelnice Svetlane Milovanović, predstavnika Turističke organizacije Grada Sremska Mitrovica i Prvog parobrodskog društva.

Međunarodno putničko pristanište otvoreno je prošle godine u našem gradu kroz realizaciju projekta „Zaplovi Srbijom”, a zvaničan početak ovogodišnje nautičke sezone označilo je uplovljavanje  kruzera „Viktor Igo” juče u večernjim satima.

Svetlana Milovanović, gradonačelnica ističe da se sad pokazuju svi potencijali i resursi našeg grada, pogotovu za međunarodni i domaći linijski vodni saobraćaj: „Prošle godine je u Sremskoj Mitrovici otvoreno pristanište i već se pokazalo kao odlična investicija. Sinoć nam je uplovio, još jednom, turistički kruzer „Viktor Igo” sa 55 puta koji su svoje putovanje počeli u Budimpešti, pa su preko Beograda i Novog Sada došli u Sremsku Mitrovicu, želimo im dobrodošlicu u naš grad. Posebno bih se zahvalila Ministarstvu građevinarstva, infrastrukture i saobraćaja, kao i Agenciji za upravljanje lukama na velikoj pomoći u ovom našem radu. Uz njihovu pomoć u narednom periodu ćemo raditi na otvaranju turističke linije Sremska Mitrovica – Šabac – Beograd, od koje će imati benefit, ne samo stanovnici Sremske Mitrovice, nego i Šapca tako da se nadamo da ćemo u narednom periodu i to ostvariti. Ovaj dolazak turista u u naš grad nam puno znači za jačanje naših turističkih potencijala jer u Sremskoj Mitrovici sigurno imamo šta da pokažemo. Putnici su obišli nekoliko lokaliteta u Mitrovici, njihova tura je to i predviđala, a drugi deo grupe je autobusima posetio fruškogorske manastire.”

Tokom nautičke sezone u Srbiji bilo je oko 1.400 pristajanja kruzera prošle godine, kao i 2022. godine, ali je broj putnika na tim kruzerima prošle godine bio znatno uvećan, više od 30 odsto. Pristalo je više od 180. 000 putnika, prema podacima Ministarstvu građevinarstva, infrastrukture i saobraćaja.

„Ovo je jedan veliki dan za Sremsku Mitrovicu i veliki dan uopšte za Srbiju, sve više putnika i robe plovi rekama i to je velika šansa za našu zemlju, ne samo za turizam i nautiku, već i za privredu. Ovo jedan veoma dobar primer saradnje države, od najnižeg do najvišeg nivoa vlasti, na jednom projektu, od lokalne samouprave do nadležnih ministarstava. Kroz projekat „Zaplovi Srbijom” smo prošle godine otvorili ovo međunarodno putničko pristanište, pored njega, tu su Zemun i Šabac, a planirano je da se otvori i u Banoštoru. Pored Banoštora, imamo ideju da napravimo i međunarodno putničko pristanište u Ramu i u Sremskim Karlovcima, što će najverovatnije u toku ove godine biti i započeto, a u Ramu i otvoreno. Cilj ovog projekta je da unapredi nautičku ponudu zemlje i da privuče ne samo domaće, već i strane turiste, investitore i uopšte ljude koji hoće da pogledaju našu zemlju sa reke,” izjavio je pomoćnik ministra za vodni saobraćaj Predrag Petrović.

Kako je objasnio struktura putnika je različita, dolaze ljudi iz različitih delova sveta, iz Kanade, iz Australije, iz Meksika. Možda je najznačajnija populacija iz Nemačke, odnosno iz Austrije, ali i podunavskih zemalja. To je jedna od mogućnosti da se pokažemo u najboljem svetlu, da privučemo najveći mogući broj turista koji može da dođe ovde, zaključio je on.

Ksenija Hajduković u ime Agencije za upravljanje lukama ističe: „Drago mi je što smo danas ovde da obeležimo početak nautičke sezone u Sremskoj Mitrovici, posle Beograda i Novog Sada gde smo takođe dočekali prve kruzere. Ovo je za sve nas poseban dan, budući da je Sremska Mitrovica prvi infrastrukturni projekat koji smo realizovali u okviru projekta projekta „Zaplovi Srbijom”. Ovogodišnja nautička sezona je dobro počela, očekujemo da će broj putnika ove godine u Srbiji biti veći za nekih 10 odsto i da će se približiti rezultatima iz rekordne 2019. godine, godine pre pandemije. Želimo, ne samo da dostignemo ove rezultate, nego da ih u narednim nautičkim zonama i prestignemo. Srbija je pre 20 godina imala jedno jedino pristanište u Beogradu, a danas se sa 10 lokacija povezujemo sa celim svetom. U ovom trenutku imamo 10 međunarodnih putničkih pristaništa, sedam je na Dunavu tri su na Savi, otvaranjem mitrovačkog i šabačkog pristaništa mi smo u potpunosti zaokružili infrastrukturu za kruzing na reci Savi.”

Projekat sprovodi Ministrstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u saradnji sa Agencijom za upravljanje lukama i drugim relevantivim institucijama. Projekat ima za cilj da unapredi, ne samo turizam, nego i druge grane privrede, koje će dati takođe i lokalnom stanovništvu mogućnost da se zaposli.

„Imamo jako puno turista na ovom brodu iz drugih zemalja, obično su to bili turisti iz Francuske, sada nam dolaze turisti iz Norveške, iz Belgije, iz Švajcarske, tako da se jako menja struktura putnika, što je za nas svakako velika stvar jer time otvaramo nove mogućnosti za dodatan broj pristajanja. Traže malo drugačije ture, sada žele malo više da upoznaju lokalnu okolinu, da vide neka seoska domaćinstva, tako da se ponuda svakako menja u odnosu na 2019, kad nam je prvi brod došao ovde. Menja se i struktura putnika, imamo sve više mlađih ljudi, ranije je to bilo preko 65 godina, sada dolaze i mlađi putnici koji su dosta pokretniji i mogu mnogo više da istražuju,” rekla je Ivana Mihajlović u ime Prvog parobrodskog društva.

Ovaj projekat povlači i ulaganje u druge grane privrede, kao što je turizam i ugostiteljstvo i rekonstrkucija kulturno-istorijskih spomenika. Cilj je da svake godine raste broj putnika bar za 30 odsto, a upravo će projekat „Zaplovi Srbijom” doprineti da taj procentat bude i znatno viši.

Rudi Hajman organizator turističkih obilazaka kruzerima na Dunavu i Savi kaže:  „Moj posao je da organizujem posadu na kruzerima, kao i programe obilazaka. Na ovom konkretnom brodu nalazim se kao drugi kapetan plovidbe, svake godine radimo obilaske kruzerima, mnogo brodova sad dolazi ovde, na Savu i veoma smo uzbuđeni svaki put kad dolazimo.”

Svečanost je organizovana na međunarodnom putničkom pristaništu u Sremskoj Mitrovici, na Savskom keju. Ovaj projekat je od izuzetnog značaja jer će uticati na to da se veliki broj ljudi upozna sa našom zemljom, a imaće uticaj i na razvoj nautike i pozicioniranje Srbije u ovoj oblasti.

Najava događaja

27majCelodnevni dogadjaj31SLOBODNA ZONA

31maj18:0019:00Mašta i snovi

31maj19:0020:00Muzičko veče sa magičnim delima španskih kompozitora

red voznje autobuska Red voznje zeleznica

Kurs Evra

ValutaKupovniSrednjiProdajni
116.7596117.1109117.4622