Kultura, Vesti

19. „Srem Folk Fest” neguje kulturnu baštinu celog sveta

Sremska Mitrovica – Međunarodni festival folklora „Srem Folk Fest” neguje i čuva kulturnu baštinu celog sveta, već dvadeset godina. Ove godine, naš Žitni trg, po 19. put otvorio je svoje kapije ansamblima, pesmi i igri iz raznih krajeva sveta i publici iz naše zemlje.

Mitrovački festival folklora deluje u okviru Međunarodne federacije folklornih festivala „CIOFF”, a organizator je Centar za kulturu „Sirmijumart” pod pokroviteljstvom Grada Sremska Mitrovica. Svečano je otvoren koncertom folklornih ansambala na Žitnom trgu, na radost velikog broja posetilaca i trajaće do 14. avgusta.

Petar Samardžić, zamenik gradonačelnice i direktor Festivala zahvalio se svima koji su omogućili da se manifestacija održi i ove godine, pre svih pokrovitelju, Gradu Sremska Mitrovica, takođe organizatorima, zaposlenima u Centru za kulturu „Sirmijumart”, gradskim službama, institucijama i organizacijama, generalnim sponzorima i medijskim prijateljima. „Posebno bih se zahvalio ljudima koji su pre dvadeset godina osmislili i sve ovo počeli, učesnicima i mitrovačkoj publici, najboljoj publici na svetu jer su svi oni u sinergiji doprineli da generacije Mitrovčana odrastaju uz ovaj festival, da imamo festival igre, mladosti i lepote koji neguje i čuva kulturnu baštinu celog sveta. Slika govori više od reči, ceo svet se sjurio na naš Žitni trg, ulepšao ga, oplemenio raspevao, razigrao. Pripremali smo se godinu dana ali kad se radi s ljubavlju, ništa nije teško, bilo je izazova, ali smo sve uspeli da savladamo i da priuštimo publici programe raznovrsnih ansambala iz mnogih zemalja,” rekao je Petar Samardžić.

„Srem Folk Fest” jedna je od naposećenijih manifestacija u našoj zemlji. Mnogobrojna publika će imati priliku da uživa u nastupima 16 ansambala koji su došli iz 13 zemalja. Gostujući ansambli imaće priliku da nastupaju i u još dva grada, Obrenovcu i Bečeju sa kojima naši organizatori sarađuju.

Tokom ova četiri dana publika će imati priliku da vidi kulturu i folklornu tradiciju iz celog sveta, rekao je Dragan Đorđević, umetnički direktor Festivala i dodao: „Nastupiće oko 600 učesnika, mnoštvo evropskih zemalja i zemalja iz okruženja, tu su i gosti sa drugih kontinenata, iz Meksika, Gruzije, iz celog sveta, koji nam izvedu lep program u kojem uživamo. Kao prateći program i ove godine u okviru Festivala organizuje se izložba. Pošto se ove godine obeležava jubilej – dve decenije od kako je usvojena konvencija za zaštitu nematerijalnog kulturnog nasleđa pri UNESKU, na izložbi su prikazani fakti iz Srbije koji se nalaze na međunarodnoj listi. Tradicija se upravo čuva kroz rad kulturno-umetničkih društava i folklornih ansambala. Ako zaboravimo tradiciju, nećemo postojati. Za sve nas, naravno i za naš grad je posebno važno da sačuvamo tradiciju, ljudi to vole, svi imamo u genima ubeleženo nasleđe. Na ovakvim festivalima je da tradiciju sačuvamo od zaborava, ovakvi i slični festivali postoje u celom svetu, a o potrebi za ovakvim manifestacijama svedoči velik broj publike.”

Prve večeri festivala nastupili su ansambli iz Španije, Meksika, Slovačke, Grčke, Bosne i Hercegovine i naši domaćini iz Srbije. Gosti našeg grada imaju priliku da se upoznaju sa istorijom i kulturnom baštinom Sremske Mitrovice.

Adrijana Herera članica folklornog ansambla koji dolazi iz Meksiko sitija kaže da je prvi put u našem gradu: „Gostovali smo na brojnim festivalima, ali ove godine smo prvi put u Sremskoj Mitrovici. Dopada nam se vaš grad, ljudi su gostoljubivi i volimo vaš ples ima nešto zajedničko sa našom kulturom, našim bojama i vedrinom. Ovo je veoma velik i važan festival za Srbiju, mi smo zahvalni i srećni što smo ovde i nadamo se da će i publika da uživa. Prikazaćemo vam deo meksičkih igara jer kod nas ima mnogo folklornih ansambala i igrača, večerašnja koreografja je samo jedna od mnogih jer ih u našoj zemlji ima bezbroj.”

Među najtraktivnijim nastupima je bio nastup Meksikanaca, što je doprinelo uzavreloj atmosferi, ali za njima nisu zaostajalo ni ostali učesnici večerašnjeg koncerta.

Mirko Marjanović predsednik Kulturno-umetničkog društva „Kolovit” iz Gradiške, Republika Srpska, igra već 28 godina, a 24 godine radi sa ansamblima. Kako navodi, prvi put nastupaju u našem gradu: „Drago nam je što smo došli, ovo je jedan vid saradnje naše dve opštine. Iz naše gradske uprave su nas pozvali i vrlo rado smo prihvatili da dođemo ovde, veoma nam je drago što nastupamo na ovako jednom velikom festivalu.”

Festival ima za cilj promociju folklorne tradicije i kulture iz celog sveta, ali se i na ovaj način promoviše i naš grad, naša sredina i naša zemlje u pozitivnom svetlu. „Srem Folk Fest” zadovoljava sve najviše svetske standarde Međunarodne federacije folklornih festivala CIOFF. Takođe deluje pod okriljem Nacionalne komisije za saradnju UNESKOM kao festival koji čuva i neguje kulturnu baštinu celog sveta.

Milana Marković iz našeg grada članica Folklornog ansambla „Branko Radičević” igra u folkloru već 15 godina i kako kaže: „Srećna sam što se okupljamo i što postoje ljudi koji neguju tradiciju i koji vole da gledaju ono što mi stvaramo godinama unazad. Ponosna sam na sve svoje kolege igrače iz našeg ansambla. Volim ovaj događaj jer se susrećemo, tad se tek vidi šta ljudi vole i drago mi je što se ovaj festival održava svake godine. Kao domaćini svim gostima želimo dobru energiju i da se lepo osećaju u našem gradu.”

Pre svečanog otvaranja, već tradicionalno, folklorni ansambli su prodefilovali ulicom Kralja Petra I (od bivšeg SDK do Trga Ćire Milekića, pa sve do letnje pozornice na Žitnom trgu.

Na otvaranju je priređen i veličanstven vatromet. Festival i ove godine prate razne manifestacije što će učesnicima i posetiocima pružiti priliku da kupe niz autentičnih sremskih proizvoda.

Posetioci imaju priliku i da uživaju u raznovrsnoj ponudi gurmanskih specijaliteta i slatkiša, takođe mogu da kupe i originalne suvenire i proizvode domaće radinosti.

Voditelj programa je Ljiljana Janković. Ovom prilikom najavljeno je i tradicionalno tamburaško veče „Od begeša do prima” koje će se održati nakon zvaničnog završetka „Srem Folk Festa” 15. avgusta, takođe na Žitnom trgu u Sremskoj Mitrovici.

Tradicionalno večernji koncerti počinju u 20:30, uz prethodni defile svih učesnika glavnim gradskim ulicama, koji počinje sat ranije u 19:30.

Generalni sponzor, kao i prethodnih godina je mitrovačka kompanija „Roloplast Mošić”.

Najava događaja

13jun19:0020:00Promocija knjige „Ždral”

red voznje autobuska Red voznje zeleznica

Kurs Evra

ValutaKupovniSrednjiProdajni
116.7160117.0672117.4184