Vesti

Stara Bingula dobila pristup brzom internetu

Stara Bingula – Ministar informisanja i telekomunikacija u Vladi Republike Srbije, Mihailo Jovanović, gradonačelnica Sremske Mitrovice, Svetlana Milovanović sa saradnicima i narodnim poslanikom Tomislavom Jankovićem, kao i generalni direktor Telekoma, Vladimir Lučić, obišli su Staru Bingulu, gde su završeni radovi kapitalnog projekta razvoja širokopojasne komunikacione infrastrukture u ruralnim područjima Republike Srbije.

Meštani Stare Bingule od danas imaju pristup optičkom internetu, što je za sada najbrži način prenosa signala. Zahvaljujući brzom internetu svi građani Republike Srbije dobijaju mogućnost korišćenja usluga elektronske uprave, između ostalog i eAgrar, digitalnu nastavu, internet u seoskim školama, mogućnost pokretanja sopstvenog posla u selima, kao i multimedijalne sadržaje poput televizije i fiksne telefonije.

Obišavši Staru Bingulu povodom završetka kapitalnog republičkog projekta ministar informisanja i telekominikacija, Mihailo Jovanović istakao je: „Kroz ovaj projekat uvešćemo brzi internet u 700 ruralnih naselja i sela, blizu 120.000 domaćinstava i 700 škola biće uključeno, izgradićemo 4.700 km optičkih trasa kroz Srbiju. Ulažemo 120 miliona evra kako bi brzi internet bio svima dostupan. Stara Bingula je najbolji pokazatelj namera i odlučnosti Vlade RS kada kažemo da je svaka kuća, svako selo, svaki građanin, đak u Srbiji važan, bez obzira u kom delu naše zemlje živi. Nije važno da li škola ima deset, pedeset ili samo jednog đaka, kao što je to slučaj u školi u Staroj Binguli, važno je da omogućimo iste uslove i prilike za sve naše građane.”

Na samom početku uvođenja brzog optičkog interneta u Staroj Binguli, ministar navodi da je odziv odličan od čak 35% domaćinstava. Tokom posete OŠ „Sveti Sava“ u Staroj Binguli, gde ih je dočekala direktorica Dragana Sretenović, Ministarstvo informisanja i telekomunikacija je zajedno sa Telekom Srbija opremilo školu laptop računarom i projektorom.

Svetlana Milovanović gradonačelnica rekla je da je ovaj projekat važan za naš Grad Sremsku Mitrovicu, isto kao i za čitavu Srbiju: „Drago mi je što smo danas baš ovde u Staroj Binguli i što su sa nama resorni ministar kao i direktor Telekoma na jednom veoma važnom zadatku. Zajednički cilj lokalne samouprave i ministarstva je da Sremsku Mitrovicu i okolna mesta učinimo boljim mestima za življenje. Svesni smo da živimo veoma brzo u vreme digitalizacije, kada nam potreban brz internet za svakodnevni život jednostavno moramo biti u korak sa tim, želeli mi to ili ne, posebno zbog naše dece. Zahvalila bih se ministru na ovom vrednom poklonu koji su naši učenici dobili, vrednom poklonu jer mi težimo tome da nastava, ne samo u našem gradu, nego i u svim područnim školama bude savremena i moderna, što i Vlada Republike Srbije posebno potencira. Posebno mi je drago što vidim da ovde u školi imate već digitalnu, belu tablu sad ste dobili i ovaj vredan poklon. Zahvalila bih se Ministarstvu i direktoru Telekoma na svemu ovome što su uradili za nas.”

Kako je dodala gradonačelnica Milovanović: „Pre nego što smo došli u ovde, obišli smo našu Gradsku upravu, upoznali ministra sa svim onim što mi radimo u Gradu i što radimo za naše sugrađane. Obišli smo i naš Uslužni centar, imamo eUpravu i portal eGrađanin koji je veoma posvećen i nekako je zajednički zaključak da mi to dobro radimo. Ono što je mene posebno obradovalo kao gradonačelnicu Sremske Mitrovice i uopšte kao građanku Srbije, to je da ministarstvo radi na portalu eAgrar, to je veoma bitno za naše poljoprivrednike, a mi smo poljoprivredno područje, posebno ovaj deo Srema.”

Ministar je ovom prilikom posetio Gradsku upravu Sremske Mitrovice i obišao šaltere na kojima građani imaju mogućnost da se registruju za usluge elektronske uprave i postanu eGrađani. Takođe, održao je sastanak sa gradonačelnicom Sremske Mitrovice, Svetlanom Milovanović i načelnicima gradske uprave koji se bave projektima digitalizacije i eUprave u ovom gradu.

Tomislav Janković narodni poslanik pozdravio je goste rekavši: „Kako je 21. vek, vek informacija, značajno je da svi ljudi kako u gradskoj, tako i u seoskim sredinama imaju kvalitetne i pouzdane informacije, da mogu sve svoje usluge i želje da na taj način realizuju. Ovaj projekat je sinergija između izvršne vlasti Vlade Republike Srbije, zakonodavne vlasti Narodne skupštine Republike Srbije i vrlo značajnih partnera u projektu, to je lokalna samouprava Grada Sremske Mitrovice i kompanija Telekom. Telekom je naša najbolja domaća telekomunikaciona kompanija koja je pokazala veliki stepen društvene odgovornosti kroz donaciju opreme i svega što radi ovde i u čitavoj Srbiji, kao i da čini sve da podigne stepen digitalne pismenosti kako bi naši građani, posebno generacije koje dolaze shvatili ulogu i značaj digitalizacije i kako bi njihov život bio lakši i kvalitetniji ovde na lokalnom nivou.”

Projekat razvoja širokopojasne infrastrukture u ruralnim predelima Republike Srbije je jedan od najvećih kapitalnih projekata Ministarstva informisanja i telekomunikacija, čijom realizacijom će se do kraja 2025. godine pokriti preko 99% domaćinstava mrežama nove generacije. Trenutno je u izgradnji 14 ruralnih naselja, a do sada su radovi završeni u 3 naselja sa 11,2 km optičke trase. Istovremeno se radi priključenje do krajnjih korisnika na brzi internet.  Radovi su u toku u  opštinama Bujanovac, Blace, Ub, Koceljeva, Ljig, Šabac, Valjevo, dok se do kraja 2023. godine očekuje da radovi budu završeni u svih 142 naselja.

Prema rečima Vladimira Lučića, generalnog direktora Telekoma Srbije, najveće telekomunikacione kompanije u regionu, u ovih pet godina dosta je investirano u optički internet. Kako je istakao: „Hvala ministru i Vladi Republike Srbije na izuzetnom projektu jer bez njihove pomoći ne bi mogli da uradimo ovo, a to je pripajanje najudaljenijih sela na optički internet. Mi smo u ovo selo i u ovu školu faktički uveli optički internet. Kvalitet interneta i televizije koji se pruža od danas korisnicima i ovog sela jeste isti kao i u svim gradovima, u Beogradu i Novom Sadu i faktički je brzina skoro jedan giga. Unapređen je i kvalitet usluga mobilne telefonije,  tako da će ovaj kraj imati sad 4G tehnologiju, uskoro za godinu dana i 5G tehnologiju. Nadamo se da će ovo omogućiti da ljudi ostanu u ovom selu, da možda neki novi ljudi dođu zato što sad raditi preko optičkog interneta znači da možete bilo gde u svetu da se zaposlite što pruža mogućnost da živite bilo gde, a ovo je izuzetno lep kraj. Svrha čitavog projekta koji radimo sa Vladom Republike Srbije je da u ta ta najudaljenija sela dovedemo novu tehnologiju i da će to biti pokretač nekakve četvrte industrijske revolucije i da tako na neki način budemo dodata motivacija da ljudi tu ostanu, žive, rade i stvaraju porodice.”

U današnjem dobu internet je postao nezaobilazna stavka svakodnevnog funkcionisanja, bilo da je u pitanju posao, obrazovanje, kupovina ili komunikacija sa bliskim osobama koje su u tom trenutku udaljene stotinama kilometara. Stabilna internet konekcija je prioritet, a danas je na ovaj način i meštanima Stare Bingule obezbeđen brži i bezbedniji protok informacija.

Najava događaja

19apr19:0020:00Duo Docemente 

red voznje autobuska Red voznje zeleznica

Kurs Evra

ValutaKupovniSrednjiProdajni
116.7886117.1400117.4914