Vesti

Naš grad domaćin programa Međunarodnih susreta pisaca

Sremska Mitrovica – Naš grad je domaćin jednog dela programa Međunarodnih susreta pisaca koji se po 58. put održavaju u Srbiji. Pisce je, na svečanom prijemu u našem gradu, pozdravila gradonačelnica Svetlana Milovanović. U programu su učestvovali gosti pisci iz Azerbejdžana, Bugarske, Republike Srpske i Crne Gore, kao i pisci domaćini.

Pisci iz inostranstva, koji borave u Srbiji, povodom Beogradskih međunarodnih susreta pisaca, posetili su Grad Sremsku Mitrovicu. Gradonačelnica Svetlana Milovanović pozdravila je književnike na svečanom prijemu u Gradskoj kući i uručila im plakete „Počasni građanin carskog grada Sirmijuma“.

Kako je tom prilikom rekla gradonačelnica Milovanović: „Kažu da je idealan grad za življenje onaj koji ima do 100.000 stanovnika, koji je pokraj reke, auto-puta, malo udaljen od jednog velikog grada i koji ima bogatu kulturno-istorijsku tradiciju. To je naša Sremska Mitrovica. Mi smo grad koji ima 80.000 stanovnika, nalazimo se na obali reke Save, Beograd nam je blizu, opasani smo za sad jedinim auto-putem ali ubrzo će to biti još dve saobraćajnice, tako da ćemo biti jedini grad u Srbiji koji će biti okružen sa tri auto-puta što je naravno zanačajno za razvitak našeg grada. Sa istorijom našeg grada ćete se upoznati podrobnije kada budete organizovano obilazili znamenitosti posle ovog susreta. Ono na šta sam jako ponosna, naravno i svi Mitrovčani, to su naše manifestacije. Mi negujemo manifestacije tokom cele godine, održavamo ih po celom gradu bez obzira da li je to Trg Ćire Milekića, Žitni trg, plaža na obali reke Save i sve su veoma posećene. Nabrojaću samo neke od njih, Vinski park, Srem Folk Fest, Festival besedništva, Sirmijum carski grad itd. Nadam se da će nam epidemiološka situacija dozvoliti da te manifestacije sprovodimo onako kako smo navikli. Vi ste nam dragi gosti i uživajte u našem gradu.”

Beogradski međunarodni susreti pisaca otvoreni su po 58. put u Konaku knjeginje Ljubice u Beogradu. Na susretima, pored srpskih pisaca, učestvuju književnici iz Azerbejdžana, Slovačke, Rusije, Bugarske, Grčke, Rumunije i Republike Srpske.

Živorad Žika Ajdačić, član Upravnog odbora Udruženja književnika Srbije i direktor Međunarodnih susreta pisaca, inače po struci reditelj, književnik i novinar kaže: „U situaciji epidemije korone nismo mogli da imamo, kao što smo ranijih godina imali po 30-ak, stranaca, ove godine mnoge zemlje nisu dozvolile svojim pesnicima da dođu. Došli su iz Bugarske, Rusije Grčke, Portugalije i drugih zemalja. Ključno je da je poezija pobednik i da nas povezuje i ovim vremenima. Tokom ove manifestacije uručene su i nagrade, dobitnici Međunarodne pesničke nagrade „Povelja Morave“ za 2021. godinu su Vidak M. Maslovarić i Duško M. Petrović srpski pesnici, kao i Ferid Husein azerbejdžanski pesnik. Vidak i Ferid su ovde sa nama. Nagrade su im uručene danas na 21. pesničkim susretima u Mrčajevcima. UKS je zajedno sa KPZ pokrenuo i uspeo da se donese Zakon o upotrebi ćiriličnog pisma što je vrlo bitno. Ključno je i ono što je bitno je da smo odabrali Mitrovicu među 10 gradova koji su bili u konkurenciji da budu domaćini programa.”

Ovogodišnja manifestacija protiče u znaku obeležavanja značajnih godišnjica pisaca, čije delo je predstavljeno na okruglim stolovima, povodom: 145 godina od rođenja Borisava Stankovića, veka od rođenja Dobrice Ćosića, šest decenija od uručenja Nobelove nagrade Ivi Andriću, 30 godina od smrti Vaska Pope i Miodraga Bulatovića.

Sekretar Međunarodnih susreta pisaca, član Upravnog odbora Udruženja književnika Srbije i urednik kultne tribine Francuska 7 UKS-a, Vidak M. Maslovarić rekao je: „Imam dvojaku ulogu jer sam u Mrčajevcima primio međunarodnu nagradu „Povelja Morave“ i imam puno razloga da budem srećan i da sa vama podelim radost takvog darivanja. Beogradski međunarodni susreti po 58. put okupili su predstavnike iz desetak evropskih zemalja i naše pesnike i u ovim uslovima u kojima trenutno živimo ponudili samo ono što je moglo i koliko je moglo. Prošle godine smo radili neku elektronsku verziju okupljanja, znate šta se sve događalo i pritom je i blizu 60 zamenitih pisaca sa prostora Kosova i Metohije, centralne Srbije i Vojvodine za godinu dana umrlo od korone, složićete se da je to jedan veliki gubitak i za srpsku književnost i za sve nas koje smo voleli te ljude.”

Učesnici manifestacije, pored našeg grada, posećuju Mrčajevce i Zlatibor, a poslednjeg dana, biće predstavljen Zbornik ovogodišnjih susreta. Ove godine učestvuju pisci iz Azerbejdžana, Rusije, Grčke, Portugalije, Slovačke, Rumunije i Bugarske.

Iva Nikolova pesnikinja, prevodilac i novinar iz Bugarske rekla je da joj je veliko zadovoljstvo što učestvuje na ovim susretima: „Ovde sam zato da okupam svoju dušu poezijom, a Srbi to dobro  čine zato što su to vrlo osećajni ljudi i veoma, veoma daroviti. Mnogo ste toga prošli, mnogo ste toga preživeli i mi smo to preživeli zajedno sa vama, zato što smo mi jedno, mi smo ljudi koji jedni druge vole, koji vole poeziju i koji vole život i u tome ćemo se utemeljivati nadalje. U vašem gradu sam prvi put, posmatrala sam divne pejzaže, arhitekturu i vidim da su ovde tekovine drevne jer mi jesmo drevni narodi, drevni ljudi zato će nas ovde večno biti, a drugih možda i neće.”

U programu posle svečanog prijema kod gradonačelnice Sremske Mitrovice Svetlane Milovanović učestvovali su pesnici gosti i domaćini. Svoje stihove su čitali: Ferid Husein azerbejdžanski pesnik, Iva Nikolova iz Bugarske, Majo Danilović Republika Srpska i Veselin Mišnić Crna Gora. Poeziju su govorili i pesnici iz Srbije: Živorad Žika Ajdačić, Vidak M. Maslovarić,  Nina Simić Panić, Željka Avrić, Todor Bjelkić, Boško Radić, Radojica Turudić i prof. dr Slađana Milenković.

Najava događaja

18junCelodnevni dogadjaj30Poziv za XXVIII sremskomitrovački salon

red voznje autobuska Red voznje zeleznica

Kurs Evra

ValutaKupovniSrednjiProdajni
116.7109117.0621117.4133