Vesti

Održan Festival vina i hrane „Vinski park”

Sremska Mitrovica – Festival vina i hrane „Vinski park” najveća vinska manifestacija u Srbiji, održana je u Gradskom parku po četvrti put, sa prošlogodišnjom pauzom. Od 17 sati, pa sve do ponoći skup vinara na otvorenom privukao je velik broj učesnika, ali i posetilaca.

Četvrti Park festival vina i hrane „Vinski park” u Sremskoj Mitrovici okupio je veliki broj posetilaca koji su imali priliku da degustiraju više od 500 vrhunskih vina iz oko 75 vinarija. Geografsko poreklo vina sa ovih prostora privlači degustatore i razlog je što je velik broj vinarija na Festivalu „Vinski park – Sremska Mitrovica 2021” upravo sa Fruške gore.

Učestvovalo je dosta vinarija i iz ostalih delova Srbije i regiona. Svoja vina izložile su brojne srpske vinarije ali i vinarije  iz regiona iz Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Makedonije…

„Vinski park – Sremska Mitrovica 2021.” svečano su otvorili Baron Lobsein zamenik ambasadora Sjedinjenih Američkih Država u Republici Srbiji i Branislav Nedimović potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, a potom su obišli štandove „Vinskog parka”.

Prilikom zvaničnog otvaranja manifestacije, obraćajući se okupljenim građanima potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar poljoprivrede Branislav Nedimović rekao je da je Sremska Mitrovica postala poznata i po „Vinskom parku”, sudeći po broju posetilaca, naš grad je očigledno čuven i po ovome, navodi on, iako su ga ranije prepoznavali uglavnom po zatvoru. Pošto je car Prob na Šuljamačkoj glavici zasadio vinovu lozu, ministra danas ne čudi što je Sirmijum u IV veku p. n. e. bio majka svih evropskih gradova. Zahvalio se entuzijastima koji su osmislili ovu manifestaciju i pohvalio ideju Ramazija Inaišvilija i organizaciju Dmitra Stanišića, Petra Samardžića i saradnika.

„Vlada Republike Srbije neposredno pred koronu donela je novu Strategiju o razvoju vinogradarstva i vinarstva u Srbiji i upravo ovakve manifestacije su jedna od tačaka na osnovu kojih treba da se promoviše naše vinogradarstvo u Srbiji, naše autohtone sorte i s druge strane da promovišemo celu proizvodnju vina, a uvek se na to nadovezuje i ostala hrana, rakija i ruralni turizam i to jedna nova priča koja nam se potpuno otvorila u poslednjih dve godine da je to prosto neverovatno. Mislim da se i stepen društvenog razvoja i koliko u stvari imate novca, meri po tome koliko raste potrošnja vina, ona neverovatno raste ovih nekoliko godina i to je samo pokazatelj koliko naše društvo ide u ovom pravcu i koliko menja svoje navike. Nekim drugim vrstama pića pada potrošnja, a upravo vinima koja su odlika društva koje se razvija, potrošnja raste. Ako je ovde Prob došao pre 18, 19 vekova ako je on mislio da je u Sremskoj Mitrovici, ovde na južnim padinama Fruške gore dobro za vino i vinogradarstvo, ne vidim razlog zašto bi mi posle toliko, 1.000 i 700, 800 godina išli drugačijim putem, jednostavno bog kad odredi neke prostore na kojima nešto može da se razvija, ova količina ljudi samo to potvrđuje. Najvažnije je da razvijamo srpsko vinogradarstvo i srpsko vinarstvo, svako ko želi da učestvuje u našem projektu je dobrodošao i hvala svim ljudima iz okruženja koji su došli, hvala domaćinima, gostima iz SAD-a ali gledajte, autohtone sorte vina, one nisu rekle poslednju reč u Srbiji, videćete za pet godina šta će da bude, to će biti jedan bum koji više niko neće, u krugu od hiljadu kilometra, moći da zaustavi,” rekao je ministar Nedimović.

Ove godine zemlja gost Vinskog parka sa vrhunskim vinima bile su Sjedinjene Američke Države, a prisutni su imali priliku da uživaju selekciji vina, muzici i hrani iz Severne Amerike.

Baron Lobsein zamenik ambasadora Sjedinjenih Američkih Država u Republici Srbiji ovom prilikom je rekao: „Mnogo sam srećan da mogu prvi put da posetim „Vinski park” u Sremskoj Mitrovici, zahvalan sam ministru poljoprivrede Nedimoviću i Gradu Sremskoj Mitrovici što su odlučili da SAD bude zemlja gost ovogodišnje manifestacije. Već dve godine živim u Beogradu i mnogo volim srpsku hranu, vina iz Srbije i posebno sam ponosan što prvi put u ovom parku ima i američki štand sa odličnim vinima iz poznatih vinarija iz Kalifornije. Vina su samo mali deo srpsko-američke trgovine, bilo bi bolje ako bismo mogli naći i više sorti američkih vina u srpskim prodavnicama, pored vina sa Balkana iz Italije i Francuske. Sad ću probati još sjajnih sremskih vina, kao i vina iz drugih delova Srbije ili fantastične vojvođanske specijalitete i američke hamburgere. Hvala na pozivu da učestvujemo u ovoj manifestaciji. Ovo je prvi put da sam u Sremskoj Mitrovici ali nije poslednji put, imam još godinu dana u Srbiji i nadam se da ću imati mogućnost da posetim vaš grad još jednom ili više puta. Posebno volim crvena vina i mnogo volim Cabernet, Cabernet Franc i volim i kalifornijska vina i srpska vina to su sjajna vina.”

Cilj manifestacije bio je da razviju vinsku kulturu i tradiciju pijenja vina jer je vino i zdravo po organizam, a promovisana je i gastronomska ponuda Srema.

„Ova manifestacija je vrlo važna za naš grad i nije jedina manifestacija koju Turistička organizacija Grada i sam Grad Sremska Mitrovica priređuju, znamo da smo tokom jula imali Leto na Savi, gde je naš prelepi deo obale Save uređen kao nikad do sada, i mi se svakako moramo pohvaliiti time. Imali smo posle toga još nekoliko manifestacija koje su doprinele razvoju turizma u našem gradu, a ovom manifestacijom, ne može se reći da smo stavili tačku na ovo leto ali hajde da kažemo neke tri tačke koje će nastaviti da razvijaju turizam u Sremskoj Mitrovici. Kao što vidite „Vinski park” prerasta iz godine u godinu u jednu manifestaciju koja je, mogu da kažem savršena, uspeh je evidentan kada imate toliko vinarija, toliko izlagača hrane, a pre svega toliko ljudi, evo sad moram da kažem da imamo problem sa čašama, pripemili smo 1.500 čaša, znači da ima preko 1.500 ljudi, ne samo Mitrovčana, nego ljudi sa svih strana, iz regiona. Mislim da Mitrovica iz godine u godinu prerasta u novi turistički potencijal Srbije, a mi ćemo to naravno usmeriti kako treba. Bez Grada Sremske Mitrovice ovo ne bi moglo da uspe i bez Udruženja Sinergija, njihovog znanja i kontakata. Ima preko 70 vinarija, preko 20 izlagača hrane i sasvim sigurno da je ovo najbolja vinska manifestacija u Srbiji te vrste, možda nisam skroman toliko ali jednostavno moram da kažem da nijedan grad nema manifestaciju ovog karaktera sa toliko vina”, istakao je Dušan Drča direktor Turističke organizacije Grada Sremska Mitrovica.

Vinarstvo u Sremu je među najstarijim u Evropi,  još u trećem veku, u drevnom Sirmijumu prvu vinovu lozu zasadio je rimski Car Probus. Stari Rimljani su najviše doprineli klasifikaciji vrsta grožđa posmatranjem i beleženjem njegovih najboljih karakteristika. Tradicija proizvodnje vina kod nas traje od tada, do danas i dobro vino je bilo i ostalo svake domaćinske kuće i trpeze.

Vinski park posetilo je više hiljada ljudi, prema procenama organizatora. Poznato je da uz dobro vino ide i dobra hrana. Posetioci su mogli da uživaju i u ukusnim suhomesnatim proizvodima, sirevima i raznim namazima naših malih proizvođača na gastro delu manifestacije.

Za muzički deo zaduženi su: DJ „Jazzysad”, Kvartet „Maestre” i „Stubovi Pop Kulture”.

Uz dobru i prigodnu muziku, posetioci su degustirali izvrsno vino i probali dobru hranu. Gradski park je bar na jedno veče pretvoren u vinski, kako i priliči vinskom Sremu.

Pokrovitelj manifestacije je Grad Sremska Mitrovica, a organizatori su: Tursitička organizacija, Centar za kulturu „Sirmijumart”, Agencija za ruralni razvoj, Udruženje vinara i vinogradara „Srem Fruška gora” i mnoge druge organizacije i pojedinci.

https://www.facebook.com/sremskamitrovicazivi

Najava događaja

27majCelodnevni dogadjaj31SLOBODNA ZONA

31maj18:0019:00Mašta i snovi

31maj19:0020:00Muzičko veče sa magičnim delima španskih kompozitora

red voznje autobuska Red voznje zeleznica

Kurs Evra

ValutaKupovniSrednjiProdajni
116.7596117.1109117.4622