Košarka

Ulična košarka u okviru Sportskih igara mladih

Sremska Mitrovica – Turnir u uličnoj košarci u okviru manifestacije Sportske igre mladih održava se na Trgu Ćire Milekića, u našem gradu. Podršku realizaciji ovog događaja dali su: Gradska uprava za kulturu i sport, „Dunav osiguranje” Sremska Mitrovica i Sportski savez Srbije.

Mladi ljudi posvećeni sportu dobili su priliku da se takmiče i, što je još važnije, upoznaju i druže. Naš grad je nastavio podršku omladinskom sportu, prepoznajući važnost koju ovakve manifestacije imaju za stvaranje zdravih generacija i budućih šampiona zahvaljujući kojima Srbiju nazivaju sportskom nacijom.

Turnir u uličnoj košarci u okviru Sportskih igara mladih  svečano su otvorili Vasilj Ševo načelnik Gradske uprave za kulturu, sport i omladinu, Nemanja Crnić generalni sekretar  Sportskog saveza Grada Sremska Mitrovica i Aleksandar Rašić srpski košarkaš. Svečanosti su prisustvovali zamenik gradonačelnice Petar Samardžić sa saradnicima, kao i organizatori takmičenja.

Vasilj Ševo načelnik Gradske uprave za sport i kulturu rekao je da se Sportske igre mladih održavaju kod nas već osam godina jer imamo uređenu sportsku infrastrukturu: „Mi smo poslednjih 10 godina, puno uložili u obnovu i izgradnju sportske infrastrukture u gradu, poslednji je izgrađen poluolimpijski zatvoreni bazen, izgrađeno je mnogo terena sa veštačkom travom, otvorenih terena, fitnes terena, dečjih igrališta kojih će biti sve više. Sve radimo da bismo podigli sportske resurse na viši nivo, da bi naši građani, pre svega, i svi ostali koji su u Sremskoj Mitrovici, imali uslove za bavljenje kako rekreativnim, tako amaterskim i profesionalnim sportovima. Ova manifestacija mnogo znači za naš grad, to nam je podstrek za dalje. Najveća sreća je što vidim ovako poletnu i nadarenu decu i njihove roditelje, nasmejana lica, pogotovo posle znate kakve godine, ovako jedna manifestacija na otvorenom nam je kao melem na ranu i očekujem da zaista bude izuzetna i da protekne sve u najboljem redu.”

„U okviru Sportskih igara mladih realizujemo košarku, zato što je košarka najmasovnija, a 27. maja u Sremskoj Mitrovici će biti karavan prijateljstva Sportskih igara mladih, znači svih ostalih devet spotova. Mi se tu ne zaustavljamo, biće više manifestacija u okviru Leta na Savi, gde ćemo imati mnoštvo takmičenja u basketu i odbojci na pesku. Za sutrašnji dan najavljujem takmičenje 3 na 3, znamo da je basket postao olimpijski sport, da imamo klupske prvake sveta, da je naša reprezentacija prvak sveta, tako da ćemo sutra imati veliki broj momaka koji žele da kroz ovaj kvalifikacioni turnir izbore mesto za učešće na Olimpijskim igrama”, dodao je Ševo.

Otvaranju je prisustvovao Aleksandar Rašić bivši srpski košarkaš koji je podbacivanjem košarkaške lopte označio početak turnira u uličnom basketu. Rašić je igrao na pozicijama plejmejkera i beka. Bio je član timova FMP, Borac, Eefes Pilsen, DInamo iz Moskve, Albu Berlin i Partizan.

Kako je rekao Aleksandar Rašić: „Sigurno je jako bitno da posle pandemije ljudi polako izlaze napolje, svi su željni druženja, pogotovo mladi i deca koja su sigurno dosta ovog vremena provela na računarima, zatvoreni u kući. Ovo je jako lepa manifestacije i prilika za njih se druže, da se vrate na košarkaške terene, oni koji su trenirali i oni koji nisu, da počnu i da zavole ovaj sport koji je stvarno jedan najlepših sportova. Jako smo talentovana nacija i stvarno bih pozvao što više dece, da se u što većem broju izađe na terene, nebitno da li je u pitanju košarka ili neki drugi sport, da izađu i iskoriste priliku kad je lepo vreme da se bave sportom što više.”

Ulična košarka  popularno nazvana „Streetball” je vrsta košarke koja se igra na spoljnim terenima ili grubo prevedeno na ulici. Veoma je slična košarci, a pravila su svedena na minimum. Na ovom turniru učestvuje oko 400 dece iz Sremske Mitrovice, Šida, Šapca i drugih gradova.

Takmičarka Anja Dimitrijević iz Sremske Mitrovice kaže: „Košarkom se bavim već pet godina. Mislim da je ova organizacija veoma korisna i vrlo bitna prvo zbog mladog sveta, zbog druženja, rekreacije i veoma sam srećna što učestvujem ovde i jedva čekam da počne trunir.”

Nakon nekog vremena provedenog u školskim klupama i posle onlajn nastave, prvi slobodan vikend idealna je prilika da se uživa u druženju i sportskim akivnostima. Ovaj turnir je značajan i zbog toga što je ulična košarka deo svakodnevnice na ovim prostorima, čak su neki igrači s ulice dospeli u NBA.

Irina Andrijašević učesnica turnira rekla je: „Treniram košarku tri i po godine, jako da mi je drago što se turnir održava u Sremskoj Mitrovici zbog druženja i što možemo da uživamo u onome što volimo. Treniranje nam je bilo otežano prošle godine, pogotovo zbog karantina i što nismo smeli da izlazimo napolje, pa smo se tek tokom leta vratili na treninge i tako smo krenuli bolje da napredujemo, zbog više treninga, a sad evo i takmičenja.”

Sportske igre mladih su najveća manifestacija amaterskog sporta za decu i omladinu na ovim prostorima, čiji je osnovni cilj promocija zdravog načina života i prijateljstva. Učesnicima omogućavaju potpuno besplatno takmičenje u deset disciplina, iako je reč o amaterskom sportu, takmičenja su organizovana na profesionalnom nivou.

Najava događaja

13apr13:0015:00Bokserski spektakl na Žitnom trgu!

15apr18:0019:00Tribina o HPV imunizaciji

red voznje autobuska Red voznje zeleznica

Kurs Evra

ValutaKupovniSrednjiProdajni
116.7763117.1277117.4791