Kultura

Završen Međunarodni Festival mladih pesnika „Mašta i snovi”

Sremska Mitrovica – U organizaciji Centra za kulturu „Sirmiumart”, u Lapidarijumu Muzeja Srema u Sremskoj Mitrovici, 30. juna održan je Deseti Međunarodni festival mladih pesnika „Mašta i snovi”. Pokrovitelj Festivala je Grad Sremska Mitrovica.

Na pesnički konkurs ove godine pristiglo je 311 pesama iz 13 zemalja. Ove godine okupio je mlade pesnike u nešto manjem broju poštujući mere prevencije u borbi protiv virusa Kovid-19. Na konkurs su stigli radovi iz 13 zemalja, iz: Grčke, Malte, Italije, Francuske, Makedonije, Hrvatske, Federacije B i H – Republike Srpske, Rumunije, Crne Gore i Srbije.

Žiri je jednoglasno doneo odluke o dodeli nagrada, pohvala, specijalnih nagrada i priznanja pojedincima, radionicama i školama.

Festival se organizuje s ciljem afirmisanja i daljeg razvijanja stvaralaštva mladih pesnika – učenika koji pohađaju osnovne i srednje škole.

NAGRAĐENI I POHVALJENI UČESNICI KONKURSA DESETOG MEĐUNARODNOG FESTIVALA POEZIJE MLADIH PESNIKA „MAŠTA I SNOVI”

NAGRADA „SUNČANI SAT“ – za delo i podsticaj literarnog stvaralaštva mladih

Jolanka Kovač (Zrenjanin), školski bibliotekar, pisac knjiga i udžbenika

Radovan Vlahović (Novo Miloševo), pisac i tvorac manifestacija za decu

Dragiša V. Jošić (Beograd) magistar bibliotekarstva, programer kulture čitanja, pisanja i govora za decu.

Strani pisac

Ištvan Z. Nemet (Slovačka), pisac poezije, dramskih tekstova, bajki za decu

Specijalna nagrada

Turistička agencija UNO TRAVEL, Sremska Mitrovica, 10 godina sa festivalom

NAGRADE ZA MLADE PESNIKE

Za mlađi uzrast:

Jovana Glindžić, IV- OŠ „Stefan Nemanja“ Niš, pesma: „Nisam više mala“

Za srednji uzrast

Helena Tatić, VII – OŠ „Kralј Aleksandar I“ Beograd, pesma „Vatromet boja“

Za stariji uzrast

Ivana Ohmut, IV–SMŠ „Petar Krančević“ Sremska Mitrovica, pesma:“Nestajanje“

POSEBNE NAGRADE

Za najlepšu lјubavnu pesmu

Anja Kodić, IV – Gimnazija „Filip Višnjić“ Bijelјina, Republika Srpska, pesma: „Na putu za jug“

Za najhumaniju pesmu

Natalija Karova, VIII – OU „Nikola Karev“ Kočani, Severna Makedonija, pesma: „Da se bide čovek“

Za najslikovitiju pesmu

Nikolina Ristić, III – OŠ „Jovan Popović“ Sremska Mitrovica, pesma: „Sunce sja“

Za najlepšu rodolјubivu pesmu

Sara Atlagić, II – Gimnazija Vukovar, Hrvatska, pesma: Dom“

PRIZNANјA

Osnovna škola „Olga Milošević“ Smederevska Palanka

Boško Delić, Prijatelјi dece Srbije – Voždovac, Beograd

Milan Ilijin Micko, Prijatelјi dece Srbije, Zemun

POHVALE
25 specijalne pohvale učenicima:

Osnovne škole 1.raz: Doris Đurđević (Francuska), Mihailo Aničić (Zasavica 1), Lora Deh (Sremska Mitrovica)
2.raz: Iskra Gligorić (Sremska Mitrovica)
3.raz: nema
4.raz: Anđela Duval Lazić (Francuska), Tatjana Pantelić (Mačvanska Mitrovica)
5.raz: Dimitrije Jovanović (Sremski Karlovci), Konstantina Vaidi (Grčka), Nikolina Radojičić (Smederevska Palanka)
6.raz: Anja Maširević (Hrvatska), Ana Dabić (Kuzmin), Iva Tenji (Malta)
7.raz: Anja Klašnja (R. Srpska), Kristina Simić (R. Srpska), Aleksandra Lukić (Sremska Mitrovica)
8.raz: Nevena Janićijević (Smederevska Palanka)

Srednje škole
1.raz: Marina Gošić (Krupanj)
2.raz: Anđela Đurić (Šabac), Elena Kostić (Sremska Mitrovica)
3.raz: Dragana Zeljko (R. Srpska), Ajla Hadžihajdić (R. Srpska), Milica Mrkonjić (R. Srpska),
4.raz: Maja Koprivanac (Hrvatska), Aleksandra Ostojić (R. Srpska), Ivana Belić (Sremska Mitrovica)

KOMISIJA ZA DODELU NAGRADA
Nedeljko Terzić, predsednik
Prof. dr Slađana Milkenković
mr Jasna Kalauzović

Ovim skromnijim festivalom, u odnosu na ranije održane, želja je da se u vremenima Kovida pokažu kao pesnici pobednici. 

Servisne Informacije

Najava događaja

Trenutno nema najavljenih dešavanja . Posećujte nas i prvi saznajte sve o sledećim dešavanjima u našem gradu

red voznje autobuska Red voznje zeleznica

Kurs Evra

ValutaKupovniSrednjiProdajni
117.2281117.5808117.9335