Vesti

Položeni venci na spomenik poginulim vojnicima Kraljevine Jugoslavije u Aprilskom ratu

Sremska Mitrovica – Polaganjem venaca na Spomenik poginulim vojnicima Kraljevine Jugoslavije u Aprilskom ratu odata je pošta vojnicima koji su poginuli u tom sukobu. Vence su položili u ime gradske uprave zamenik gradonačelnice Petar Samardžić i Zoran Miščević zamenik načelnika Gradske uprave za kulturu i sport, kao i inicijator postavljanja spomenika Stevo Lapčević.

Okupljene delegacije i građani prisetili su se godina otpora i stradanja Sremske Mitrovice u Drugom svetskom ratu. Ovaj spomenik, nije samo spomen braniocima grada koji su u aprilu pre osam decenija ginuli braneći Sremsku Mitrovicu od nadolazećih agresora, ovaj krst podseća na sve hrabre vojnike koji su nesebično svoje živote dali za naš grad.

Zoran Miščević, zamenik načelnika Gradske uprave za kulturu i sport: „Kaže da istoriju pišu i oni koji su pobedili i oni koji su izgubili samo je datum objavljivanja različit, iz tog razloga danas smo ovde jer je grupa mladih ljudi na čelu sa Stevom Lapčevićem pokrenula neke delove naše istorije koji su u vremenu posle rata zaboravljeni. Istorija se piše na osnovu materijalnih dokaza, na osnovu činjenica i na osnovu istorijske građeve, upravo smo trudom i radom ove grupe mladih ljudi saznali što je već zapisano da je upravo ovde od 10. do 13. aprila veliki broj naših Mitrovčana i ljudi sa strane izgubilo život boreći se na strani kraljevske vojsk,e na strani stare Jugoslavije. Oni su tu poginuli, oni su ostavili tu svoje živote i upravo to krojili istoriju Sremske Mitrovice istoriju Srbije dobro je se ovo ne zaboravi, ovde smo svake godine da se setimo svih ljudi njihove zasluge i da ostavimo zadužbinu onim generacijama koje dolaze posle nas da se takve istorijske stvari više ne bi trebalo ponavljati, da ne bi trebalo poginuti i da odamo počast tim ljudima.”

Spomenik je svečano otkriven prošle godine na platou kod Starog mosta. Njegov oblik vojničkog krsta, licem okrenutim ka gradu, svedoči o nezaboravu istorije.

Na zaleđeni spomen-obeležja postavljene su šine koje predstavljaju protivtenkovske barikade koje čine celinu. Inicijativu za postavljanje spomenika dao je Stevo Lapčević.

„Ideja je bila da se obeleži mesto na kom su vojnici Kraljevine Jugoslavije branili ovaj grad u Drugom svetskom ratu, razlog tome je činjenica da se decenijama unazad faktički od 1941. godine ovih ljudi niko nije ni sećao. Na ovom mestu takozvani Mitrovački odred koji je bio sastavljen od elemenata Potiske divizije i obrane grada odbranio je pontonski most koji je služivo za prelaz vojske materijala i civila, u toku tih operacija i nakon završetka prelaska preko mosta odavde su se povukli. Druga velika linija odbrane bila je na Rumskoj malti koja je štitila ulazak grada iz pravca Rume i treća je bila u samom centru grada, na mestu bivšeg Stoteksa. Nemački podaci pokazuju da su mrtvi jugoslovenski vojnici ujutru 12. aprila ležali na prostoru od ovog mest,a pa sve do do centra grada zajedno sa mehanizacijom. Prvi nemački vojnik unutar samog grada, nakon prestanka ratnih dejstava poginuo je već 12. aprila uveče, tako da bismo mogli reći da je na neki način otpor okupacionim vlastima koje su se tada već i utvrdile u gradu pružen istog dana kada ui prestala ratna dejstva u gradu i kada su završene b0rbže na ovom prostoru,” izjavio je Stevo Lapčević.

Na ovom mestu, pre osam decenija, vojnici Kraljevine Jugoslavije suprotstavili su se nadolazećim nemačkim jedinicama koje su nastupale iz pravca Petrovaradina, Iloka, Šida, u ratu čiji je ishod, saznalo se to veoma brzo, bio unapred određen.

Okupljeni su se prisetili junaka koji se nisu plašili smrti, koji su verovali da život ne vredi toliko da bi se čast žrtvovala radi njega i da je život u ropstvu gori od smrti. Za naš grad, Aprilski rat počeo je osmog aprila, bombardovanjem pruge i Železničke stanice, nastavio se dolaskom delova Treće konjičke divizije Prve jugoslovenske armije iz Radinaca na prostor Rumske malte, dok su na prostor na Savi stigli delovi Erdevičkog odreda, koji su činili Pešadijski puk i Haubički bataljon iz Sedme pešadijske potiske divizije i tu se sa policijsko-žandarmerijskim i dobrovoljačkim jedinicama iz Srema i Mačve spojio u kombinovani Mitrovački odred koji je imao zadatak da štiti pontonski most i osigurava transport ljudi i materijala preko Save, sve do stvaranja prilike za sopstveno prelaženje u Mačvu.

Najava događaja

01okt09:0016:00Manifestacija „Gljive kao hrana i lek”

01okt10:0013:00Centar bez automobila – kroz Sirmium na biciklu

01okt15:0016:45Radnički dočekuje Grafičar iz Beograda

10okt16:0020:00Trener svetske atletske šampionke Femke Bol drži predavanje u Sremskoj Mitrovici

red voznje autobuska Red voznje zeleznica

Kurs Evra

ValutaKupovniSrednjiProdajni
116.8480117.1996117.5512