Vesti

Osam decenija od stradanja Grgurevčana u Drugom svetskom ratu

Grgurevci – Obeležavanje 80 godina od stradanja meštana i paljenja sela Grgurevci od strane nemačko-ustaške vojske 6. juna 1942. godine održano je kod spomen obeležja Orašje. Sećenje i pomen žrtvama uz polaganje venaca na spomen obeležje organizovali su Mesni odbor SUBNOR-a Grgurevci, MZ „Grgurevci” i Gradski odbor SUBNOR-a Sremska Mitrovica. Venac je u ime Grada Sremska Mitrovica položio zamenik načelnika Gradske uprave za kulturu i sport, Zoran Miščević.

Na istorijske događaje podsetio je Petar Samardžić zamenik gradonačelnice Grada Sremska Mitrovica u obraćanju tokom programa obeležavanja godišnjice rekavši da je, nakon sve većeg pritiska nemačkih vlasti koje su Srbe slali na prisilni rad u Nemačku i ustaša na služenje vojne obaveze došlo do sukoba fruškogorskih partizana protiv Nemaca, u kojem su ubijena dva nemačka vojnika.

„Pre osam decenija na ovom mestu dogodio se jedan stravičan zločin, Nemci su iz osvete za ubijena dva nemačka vojnika streljali između 250 i 300 ljudi mahom Grgurevčana. Pokazaće se nažalost da ono što im se dogodilo juna 1942. godine u stvari predstavlja samo uvertiru za mnogo teži zločin, za akciju koju je sprovela kaznena ekspedicija Viktora Tomića septembra i avgusta iste godine. Ove godine Grad Sremska Mitrovica će na dostojan način, uz zvaničnom državnu komemoraciju obeležiti 80 godina od nezapamćenog genocida nad Srbima Srema.”

„Ovo očuvanje sećanja na stradale Grgurevčane i otvaranje spomen sobe u ovom fruškogorskom selu je ustvari jedan oblik nove borbe za očuvanje kulture sećanja koja nam je danas, u ovo vreme kada se vraćamo sopstvenom identitetu, možda i najpotrebnija,” rekao je Samardžić.

Obraćanje je zaključio rečima da prihvatajući tu borbu, mi zapravo svedočimo da ljudi radi kojih su se danas okupili nisu pali uzalud, da uzaludna nije bila ne samo njihova žrtva, već i trpljenje, ali i borba kojom su svedočili da slobode nema onda kada neko nekom govori kako da radi, živi i najposle umre i da te odluke moraju biti samo lične.

Duško Krstić predsednik Mesne zajednice „Grgurevci” rekao je: „Na današnji dan, pre 80 godina ustaške i fašističke grupe su izvršile teror nad našim selom streljano je blizu 300 Grgurevčana. To je najtužniji i nažalosniji dan za naše selo, a mi smo nastavili tradiciju obeležavanja sećanja na taj dan. Povodom toga, podignuta je spomen soba koju smo ove godine uspeli uz pomoć dobrih ljudi da rekonstruišemo i u novom ruhu dočekujemo stare istorijske činjenice koje ne smeju da se zaborave, koje treba da ostanu uvek u sećanju svih ljudi koji budu prolazili kroz selo i koji budu živeli u njemu.”

Tom prilikom izveden je prigodan kulturno-umetnički program koji su pripremili učenici OŠ „Boško Palkovljević Pinki„ Područno odeljenje Grgurevci.

Najava događaja

Current Month

15avg(avg 15)21:0017(avg 17)21:00Festival Art Front 2 na mitrovačkom Hipodromu

red voznje autobuska Red voznje zeleznica

Kurs Evra

ValutaKupovniSrednjiProdajni
116.7045117.0557117.4069